Senior +

RELACJA Z OTWARCIA KLUBU SENIOR+ W CZAPLINKU

Dnia 12 stycznia 2018 r. o godz. 1100 przy ulicy Moniuszki 26 w Czaplinku nastąpiłodługooczekiwane uroczyste otwarcie KLUBU SENIOR+. Nowa placówka jest odpowiedzią naszej gminy na rosnące potrzeby osób starszych. Głównym celem było stworzenie seniorom miejsca i warunków do spotkań, w trakcie których będą mogli spędzać ciekawie czas, zaspokoić potrzeby psychofizyczne i edukacyjne. Kładziony będzie nacisk na zdrowy styl życia. Podejmowane będą również działania edukacyjne, mające na celu wzrost umiejętności w zakresie wartościowego spędzania czasu wolnego oraz mobilizowania seniorów do aktywności poza miejscem zamieszkania.

Otwarcie klubu Senior plus

„... Będziemy słuchać potrzeb i oczekiwań seniorów. Jesteśmy otwarci na współpracę z innymi instytucjami i organizacjami, by jak najlepiej realizować zamierzone i wyznaczone cele ...” - powiedziała kierownik Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czaplinku p. Renata Podkowiak podczas uroczystego otwarcia Klubu, pełniąca rolę gospodarza placówki.

Na uroczystość otwarcia przybyli:

Burmistrz Czaplinka p. Adam Kośmider, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czaplinku p. Wacław Mierzejewski, Zastępca Burmistrza Czaplinka p. Zbigniew Dudor, Radni Rady Miejskiej w Czaplinku: p. Agata Pawłowska – Patalan, p. Danuta Puśledzka, p. Małgorzata Głowa, p. Marcin Czerniawski, p. Zdzisław Łomaszewicz, p. Jacek Mikulski, p. Michał Olejniczak, Sekretarz Gminy Katarzyna Getka, przewodniczące Zarządów Osiedli Mieszkańców: p.  Ewa Sobczak, p. Sabina Pierwieniecka i p. Małgorzata Sedyk, Dyrektor PBS oddział w Czaplinku p. Irena Hudaniec, w imieniu Prezesa KTP w Czaplinku w uroczystości uczestniczył p. Robert Aleszko – Pełnomocnik Zarządu ds. Infrastruktury, Dyrektor MOW w Czaplinku p. Małgorzata Janda, Dyrektor CzOK p. Marcin Naruszewicz, liczni przedstawiciele środowisk emeryckich oraz  stowarzyszeń. Wśród zaproszonych gości był również Proboszcz Parafii w Czaplinku ks. Jacek Brakowski, który poświęcił pomieszczenia Klubu.

Kierownik MGOPS przywitała serdecznie wszystkich zebranych, a następnie przybliżyła cele i zadania Klubu „Senior+”.  Opowiedziała historię powstania Klubu od pomysłu do realizacji - zgodnie z decyzją Burmistrza Czaplinka oraz Radnych, pracownicy Referatu Funduszy Pomocowych i Kontroli złożyli stosowny wniosek o utworzenie i wyposażenie klubu. Pan Marek Młynarczyk i kierowany przez niego Referat Inwestycji i Budownictwa odpowiadał za proces remontu i dostosowania pomieszczeń do potrzeb seniorów. Koordynatorem zadania została p. Katarzyna Getka, która zajmowała się również wyposażeniem lokalu.

Zadanie zostało zrealizowane w ramach Programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2015-2020 Edycja 2017.

Utworzenie i wyposażenie Klubu „Senior +” Moduł I. Całkowity koszt zadania wyniósł 250.000 zł. Gmina na jego realizację otrzymała dotację przyznaną z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w wysokości 150.000,00 zł, przy wkładzie własnym 100.000 zł.Od 1 stycznia 2018 r. obiekt i prowadzenie zadania przekazano Miejsko – Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Czaplinku.

Następnie zabrał głos Burmistrz Czaplinka p. Adam Kośmider dziękując wszystkim osobom, które przyczyniły się do realizacji tego zadania. Życzył seniorom miłych i owocnych chwil w Klubie.

W tym momencie nadszedł czas na życzenia, kwiaty, podarunki od przedsiębiorców i stowarzyszeń oraz deklaracje dalszej pomocy i współpracy.

Głos zabrała także p. Ewa Tamulewicz, instruktor kulturalno – oświatowy Klubu, która zapraszała  seniorów na różnego rodzaju zajęcia i spotkania, zapewniając domową, rodzinną atmosferę i wiele pozytywnych wrażeń.

Do 12 stycznia swój akces uczestniczenia w działaniach Klubu zgłosiło już 25 osób. Szczególnie cieszy fakt, że połowa z nich to samotni seniorzy, którzy do tej pory nie brali udziału w życiu społecznym. Mamy nadzieję, że właśnie tych seniorów będzie coraz więcej w naszym klubie. Jeszcze wielu chętnych zgłosiło się podczas uroczystości otwarcia.

Miłą niespodziankę sprawiły nowe członkinie p. Helena Sempioło i p. Wanda Tomaszewska, prezentując własne teksty – kuplety powstałe na tę okoliczność.

Na zakończenie zaproszono wszystkich na słodki poczęstunek, a Burmistrz Czaplinka p. Adam Kośmider i przewodnicząca Społecznej Rady Seniorów p. Krystyna Wójtowicz podzielili tort, który ufundował Burmistrz. Oficjalne uroczystości dobiegły końca.  Nadszedł czas na zwiedzanie pomieszczeń i rozmowy towarzyskie.

W imieniu czaplineckich seniorów jeszcze raz dziękujemy wszystkim tym, którzy pomogli i przyczynili się do powstania tej placówki.

 

Klub będzie działał od poniedziałku do piątku

w godzinach od 1000 do 1700.

Telefon kontaktowy: 789 372 383

 

Wszystkich chętnych gorąco zapraszamy !

 

W Klubie mieści się także Zarząd Koła Związku Kombatantów, który czynny jest w każdy czwartek w godz.: 1000 - 1400.

 

Ewa Tamulewicz                                     

instruktor kulturalno-oświatowy w Klubie Senior+      

W A R S Z T A T Y   T A Ń C A   W S P Ó Ł C Z E S N E G O

Warsztaty tańca

Prywatka u Babci i Dziadka w Klubie „Senior+”

 

Prywatka jak za dawnych lat, przy gramofonie i starych, winylowych płytach to była pierwsza impreza zorganizowana dla członków Klubu „Senior+” w Czaplinku. Prywatka odbyła się 18 stycznia br. z okazji „Dnia Babci i Dziadka”. Można było przynieść ze sobą własne płyty, lub też posłuchać tych, które przynieśli inni. Przy muzyce z lat młodzieńczych naszych obecnych seniorów, troszkę trzeszczącej, ale jakże urokliwej, wspominano swoje własne prywatki – organizowane w prywatnych mieszkaniach, przy kolorowych, migających żarówkach, własnoręcznie montowanych, taniec i rozmowy, miłosne spotkania i tak dalej, i tak dalej…. Styczniowa prywatka w Klubie taki właśnie miała charakter i atmosferę. Prawie dwudziestoosobowa grupa „młodzieży” seniorskiej po raz pierwszy mogła spędzić takie popołudnie w nowej placówce i w większym gronie, poznać się i zaprzyjaźnić, powspominać i potańczyć.

Podczas prywatki przeprowadzono kilka konkursów z nagrodami: konkurs dla par tanecznych – babci i dziadka, którego zwycięzcą wg specjalnie powołanego jury została pani Alicja i Adolf, a dwa drugie miejsca zajęły pary: pani Wiesława i pan Adam oraz pani Halina i pan Heniek. Magnetyczne Rzutki to popularny dart z lotkami i w tym konkursie mistrzem okazał się pan Zdzisław (35 pkt.), II miejsce zdobyła pani Fela (32 pkt.), III miejsce Pani Ula (31 pkt.). Wszystkie konkurencje potraktowano jak dobrą zabawę, lecz w rzutkach można było zauważyć dość mocną sportową rywalizację.

Cała impreza okazała się bardzo udaną i mamy nadzieję, że spotkanie w podobnym charakterze jeszcze nie raz zorganizujemy.

Szczególne podziękowania należy złożyć wolontariuszkom Klubu: pani Grażynce za upieczenie przepysznego jabłecznika (wszyscy oczekują przepisu) i pani Uli za pomoc w organizacji spotkania. Ponadto, w imieniu seniorów serdecznie dziękujemy panu Mirosławowi Lisowcowi za uruchomienie zabytkowego gramofonu „Bambino - 3”- pierwszego gramofonu lampowego, produkowanego w Polsce od 1970r. Gramofon pozostanie w Klubie do dyspozycji seniorów.

Czaplinecka firma „P.P.H. BENEKO Bernard Bubacz” przekazała także kilka kuchennych akcesoriów oraz wiele różnorodnych przypraw do potraw, które zostaną wykorzystane podczas warsztatów kulinarnych, organizowanych w ramach działalności Klubu „Senior+” w Czaplinku.

Serdecznie dziękujemy darczyńcom i zapraszamy wszystkich czaplineckich seniorów 60+ i 65+ do udziału w zajęciach, członkostwo jest bezpłatne, wystarczy zainwestować trochę swojego własnego czasu, by spędzać go ciekawiej, wśród przyjaznych osób i mniej licznym gronie.

Klub czynny od poniedziałku do piątku w godz.: 1000 - 1700.

Prywatka u Bbci i Dziadka

 Zapraszamy na spotkanie z wielokrotnym Mistrzem Europy w wędkarstwie morskim - nie tylko członków Klubu, ale także wszystkich innych, którzy byliby zainteresowani m.in. opowieściami z wypraw wędkarskich po Skandynawii. Wstęp wolny!
21 lutego br. o godz. 16:30 w Klubie Senior+, ul. Moniuszki 26.

Wędkarstwo morskie

 Zapraszamy "senioritki" do Klubu w Walentynki 14 lutego od godz. 10:30 - pokaz oraz porady nt. makijażu dla seniorki.

Pokaz makijażu

Fotorelacja

 

Natomiast 13 lutego (wtorek), od godz. 10:30 zapraszamy do wspólnej zabawy w "Randkę w ciemno" - jedna wspólna nagroda dla wszystkich uczestników "Randki", sponsorem nagrody jest Jan Trocki Cafe Bar w Czaplinku, następnie film fabularny o miłości, a o godz. 14:00 rozgrywki brydżowe.

Randka w ciemno

 Udała nam się wtorkowa "Randka w ciemno" z „przymrużeniem oka”- 4 panie i 4 panów przysporzyło wiele uśmiechów na twarzach licznej publiczności, a przy tym ich humor, dowcip i przede wszystkim wielki dystans do siebie udzielił się wszystkim. Całe działanie miało na celu lepsze poznanie się członków klubu oraz dobrą zabawę. Cel został osiągnięty. Dodatkowo wspólny wspaniały obiad sponsorowany przez pana Jana Trockiego - właściciela „Cafe Bar” w Czaplinku uświetnił imprezę. Podczas posiłku kontynuowano rozmowy o życiu i wspominano swoje pierwsze, młodzieńcze randki. Zwycięskie pary otrzymały drobne walentynkowe upominki.

W tym samym dniu przecudowny prezent walentynkowy otrzymali klubowicze od Burmistrza Czaplinka Adama Kośmidra i Przewodniczącego Gminnej Komisji PiRPA w Czaplinku: masażer elektryczny, wspomagający zdrowie fizyczne seniorów, oczywiście od razu został wypróbowany - coś fantastycznego! Pełny relaks. Serdecznie dziękujemy!

14 lutego (środa) nasze seniorki otrzymały kolejny prezent walentynkowy: od godz.10:30 wizażystka pani Magda Smyk udzielała porad kosmetycznych, a także wykonywała makijaż dzienny oraz wieczorowy wszystkim paniom licznie przybyłym na warsztaty. Warsztaty prowadzone były w ramach wolontariatu. W imieniu seniorek serdecznie dziękuję pani Magdzie za cierpliwość, fachowe porady i wykonanie tak wielu makijaży, nasze panie były bardzo szczęśliwe, a niektóre z nich po raz pierwszy były umalowane.

Podczas walentynkowego spotkania, oczekując w kolejce do makijażu, niektóre  panie wykorzystały ten czas bardzo czynnie, wykonując ćwiczenia rozciągające i przeprowadzając zawody w magnetyczne darty w salce do ćwiczeń.

Wszystkim członkom klubu składamy życzenia z okazji Walentynek: wiele radości i miłości.

21 lutego w Klubie „Senior+” odbyło się spotkanie z wielokrotnym Mistrzem Europy w wędkarstwie morskim Mariuszem Getką. Na spotkanie przybyli mieszkańcy Czaplinka, którzy interesują się wędkarstwem morskim, a w szczególności wędkują na jeziorach czaplineckich.

Mariusz Getka po mistrzowsku, dowcipnie i bardzo ciekawie opowiadał o swoich wyprawach wędkarskich po Skandynawii. Jest nie tylko wielkim pasjonatem wędkarstwa morskiego, ale także wytrawnym podróżnikiem. Jego opowieści o sposobach połowu wielkiej ryby oraz ciekawostkach krajobrazowych i kulturowych Norwegii uzupełniane były wspaniałymi zdjęciami. Poznaliśmy bliżej halibuta, dorsza, ogończę i wiele innych gatunków ryb. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że najpiękniejszą rybą jest jednak dorsz. Mogliśmy zobaczyć m.in. białą noc, samotne domki nad brzegiem morza, czy też Przylądek Północny Europy - najdalej na północ wysunięty skrawek europejskiego lądu.  Następnie wywiązała się ogólna dyskusja, a na koniec miłego spotkania pan Mariusz podarował drobne upominki wszystkim uczestnikom. Dziękujemy panu Mariuszowi za to wspaniałe spotkanie.

 28 lutego w siedzibie Klubu Senior+ odbyło się pierwsze spotkanie czytelnicze. Przy filiżance dobrej herbatki grupa klubowiczów wysłuchała informacji o nowościach książkowych z literatury polskiej. Seniorzy mieli możliwość zapoznania się z twórczością Doroty Schrammek, która pochodzi z okolic Wałcza. Wśród przedstawionej oferty znalazły się książki pisarek, które odwiedziły czaplinecką bibliotekę: Hanny Cygler, Ewy Lenarczyk czy Izy Trojanowskiej. Rozmawiano również o książkach T. Valko, A. Janiszewskiej, K. Mirek i wielu innych godnych polecenia autorach. Zaprezentowane książki stanowią niewielki fragment bogatej oferty biblioteki. Seniorzy mieli również okazję zapoznać się z działaniem katalogu on-line biblioteki i dowiedzieć się, w jaki sposób wyszukuje się książki.

Dyskutowano także o możliwościach słuchania treści książek poprzez tzw. audiobooki, których jeszcze niewiele propozycji posiada nasza biblioteka, ale ważne, że osoby niedowidzące czy niewidome mogą korzystać z takiej oferty. Zaproponowano zorganizowanie w klubie spotkań grupowych z „dobrą książką”, która będzie czytana na głos przez wszystkich uczestników – dodatkowe atuty takiego czytelnictwa to ćwiczenia emisji głosu, odpowiedniego oddychania,  kultury słowa oraz nauka słuchania innych. Mamy nadzieję, że spotkania te będą realizowane już niedługo. Dziękujemy pani Eugenii Szastko za emocjonujące spotkanie i oczekujemy kolejnego, na temat literatury obcej.

 Z okazji Dnia Kobiet w Klubie „Senior+”, już w poniedziałek 5 marca, w godzinach przedpołudniowych odbyły się warsztaty kosmetyczne, które w ramach wolontariatu przeprowadziła pani Dorota Gralak z Koszalina. Panie otrzymały wiele ciekawych i konkretnych porad w jaki sposób dbać o skórę twarzy i rąk. Była to wspaniała przygoda. Możliwość samodzielnego oczyszczenia skóry twarzy, zastosowania maseczki, a następnie wykonania makijażu (przy odpowiednim doborze podkładu, pudru, kredki itp.) wszystkim paniom sprawiło wielką frajdę i przyjemność. Każda z pań mogła również zadbać o swoje dłonie, wykonując tzw. "aksamitne dłonie" przy użyciu odpowiednich kosmetyków. Uczestniczki warsztatów wyszły z klubu szczęśliwe i jeszcze piękniejsze. Dziękujemy pani Dorocie za wspaniały prezent jaki otrzymały nasze "klubowiczki" z okazji Święta Kobiet.

 

7 marca w Klubie „Senior+” obchodziliśmy "Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn". Gościliśmy dwóch muzyków: Edwarda z Suliszewa z gitarą i Zenona z Pabianic z akordeonem, którzy nie tylko świetnie grali i śpiewali, ale także zabawiali wierszykami i dowcipami licznie przybyłe grono klubowiczów. Panie również stanęły na wysokości zadania, zastawiając stoły ciastami własnego wypieku, czekoladą, sałatką makaronową, a nawet smalczykiem z ogórkami. Od panów nasze panie otrzymały po tulipanie. Panowie i panie sprawdzili się również w krótkich programach artystycznych, recytując wcześniej przygotowane wiersze i dowcipy o kobietach i mężczyznach. Całość spotkania dopełniły życzenia dla obojga płci oraz wspólne śpiewanie znanych i lubianych piosenek. Na krótką chwilę zawitał do nas Zastępca Burmistrza Zbigniew Dudor, gdyż echa muzyki i śpiewów niosły się po Rynku. Dziękujemy wszystkim tym, którzy zechcieli w naszym klubie wspólnie świętować Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzny. Było gwarno, rodzinnie, radośnie i przecudownie.

 

 W dniu 12 kwietnia (czwartek) o godz. 13:00 zapraszamy seniorów na warsztaty taneczno – ruchowe z Aleksandrą Getką studentką Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Zajęcia prowadzone w ramach wolontariatu i są bezpłatne. Program warsztatów dostosowany jest do możliwości ruchowych seniorów, o charakterze terapeutyczno – rozwojowym. Zajęcia mają na celu zwiększenie świadomości i mobilności ciała, poprawę samopoczucia oraz dobrą zabawę. Na koniec zajęć planowana jest realizacja wspólnej choreografii.

 Warsztaty tańca współczesnego

12 kwietnia 2018r. odbyły się długo oczekiwane warsztaty taneczno - ruchowe "Babcia, Dziadek tańczą". Warsztaty w ramach wolontariatu poprowadziła studentka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu Aleksandra Getka. Program warsztatów dostosowany był do możliwości ruchowych seniorów. Miał charakter terapeutyczno – rozwojowy. Celem było zwiększenie świadomości i mobilności ciała, poprawa samopoczucia oraz dobra zabawa. Podczas godzinnej rozgrzewki nasze seniorki pobudzały poszczególne części ciała, wykonywały automasaż, a także uczestniczyły w zabawach dramatycznych m.in.: poznanie imion i stworzenie wspólnego układu choreograficznego, zabawa w „lustro”, czy też zabawa w „milion tanecznych sposobów chodzenia”. Na podsumowanie rozgrzewkowych zmagań przygotowano wspólny, autorski układ taneczny połączony ze śpiewem. W drugiej części warsztatów tworzono choreografię w kole i realizowano zadanie improwizacyjne „koło, trójkąt, kwadrat”. Na koniec zajęć, podczas relaksu wykonywano ćwiczenia rozciągające połączone z prawidłowym oddechem. Panie świetnie się bawiły. Pełne humoru, zdeterminowane mocno przykładały się do każdego ćwiczenia. Spotkanie z muzyką i ruchem było dla nich wspaniałym przeżyciem. Serdecznie dziękujemy pani Aleksandrze za tak profesjonalne i ciekawe warsztaty. 

 

W piątkowe przedpołudnie 23 marca odbyły się pierwsze warsztaty techniki rzutów do tarczy dart. Warsztaty przeprowadził pan Roman Tomczak, który działa w Czaplineckiej Lidze Dart. Nasz klub i Czaplinecka Liga oficjalnie rozpoczęła współpracę. Pan Roman zasponsorował i zamontował nam profesjonalną tarczę dart. Podczas warsztatów wyjaśnił nam podstawowe zasady rzutów, jak jest zbudowana lotka, w jaki sposób liczy się punkty oraz przekazał nam wiele innych ciekawych porad. Oczywiście wszyscy chcieli popróbować swoich sił w rzucaniu. Objawiły się nowe talenty, zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Następnie został rozegrany mecz parami. Okazało się, że końcówka rozgrywki jest najbardziej ekscytująca, kiedy trzeba trafić np. tylko 2 punkty by zakończyć mecz. Seniorom bardzo podobały się warsztaty i teraz mogą codziennie ćwiczyć i przeprowadzać rozgrywki między sobą. Serdecznie dziękujemy panu Romanowi Tomczakowi i liczymy na następne warsztaty, które zaplanowane są na koniec kwietnia.

Dnia 25 kwietnia br. w Klubie „Senior+” w Czaplinku odbyło się spotkanie informacyjno - warsztatowe nt. wzmacniania aktywności obywatelskiej osób starszych. Spotkanie prowadził Łukasz Cieśliński Prezes Zarządu Stowarzyszenia "Pracownia pozarządowa" w Koszalinie. Stowarzyszenie to wspiera rozwój społeczeństwa obywatelskiego w woj. zachodniopomorskim. Na spotkanie przybyli przedstawiciele wszystkich czaplineckich organizacji pozarządowych i stowarzyszeń działających na rzecz osób starszych, a także pracownicy Urzędu Miejskiego: Katarzyna Getka sekretarz Gminy oraz Monika Doroba kierownik Referatu Planowania, Rozwoju Gospodarczego, Turystyki i Promocji, a także Małgorzata Turczyk zastępca kierownika Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czaplinku. Seniorzy dowiedzieli się w jaki sposób mogą wpływać na decyzje Rady Miejskiej, jeszcze lepiej współpracować z samorządem gminnym i administracją samorządową, by współdecydować i współrealizować zadania publiczne, które w najlepszym stopniu odpowiedzą na potrzeby osób starszych w naszej gminie.

Podsumowując otwartą dyskusję, stwierdzono, że w naszej gminie jest dobra współpraca samorządu i środowisk senioralnych. W 2013r. powstała Społeczna Rada Seniorów, która współpracuje przy tworzeniu lokalnych programów i strategii dotyczących czaplineckich seniorów. W Czaplinku środowiska seniorskie działają bardzo prężnie, organizując wiele imprez, spotkań, także wielopokoleniowych. W swoich działaniach kluby i stowarzyszenia seniorskie ściśle współpracują ze sobą. Uczestniczą w konkursach, pozyskując dodatkowe środki zewnętrzne na realizację zadań publicznych na rzecz wzmacniania aktywności seniorów. Powstanie w 2018r. Klubu „Senior+” było konsekwencją wsłuchania się w głosy czaplineckich seniorów. Rosnące potrzeby ze względu na starzejące się społeczeństwo wymagają coraz większych nakładów finansowych. Czaplineccy seniorzy podkreślali brak właściwej bazy lokalowej. Uznano również, że w większym stopniu należy uczestniczyć w procesach konsultacji społecznych i w początkowym etapie prac samorządu gminnego. Seniorzy uzyskali również informacje na temat projektów i programów, w których można ubiegać się o dodatkowe fundusze. Prezes Zarządu Łukasz Cieśliński zaproponował także wsparcie i pomoc przy opracowywaniu wniosków o granty. Dla zainteresowanych podajemy adres strony internetowej  Stowarzyszenia „Pracownia pozarządowa” w Koszalinie: www.pracowniapozarzadowa.pl.

W piątek 27 kwietnia br. odbyły się kolejne warsztaty techniki rzutów do tarczy dart. Warsztaty poprowadził Roman Tomczak członek Czaplineckiej Ligi Dart. Do grupy ćwiczącej dołączyły nowe osoby, które wcześniej nie mogły uczestniczyć w warsztatach. Jak zawsze bardzo emocjonujące okazały się rozgrywki w parach. Wspólnie z Czaplinecką Ligą planowana jest organizacja pierwszego turnieju 60+ w Restauracji "Pomorska" pod koniec maja, lub na początku czerwca. Natomiast jest propozycja udziału naszych klubowiczów w Turnieju Ogólnopolskim, organizowanym w ramach Dni Czaplinka. Także Seniorzy do dzieła!

W Klubie „Senior+” powstała nowa grupa artystyczna! Zapraszamy wszystkich chętnych! Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu: w środy i piątki w godz.: 10:30 – 12:30, które prowadzi instruktor klubu Ewa Tamulewicz.

W środę 11 kwietnia odbyły się pierwsze zajęcia sekcji tkackiej - warsztaty z tkaniny artystycznej tkanej na ramie. Uczestnicy poznają podstawowe sploty tkackie, wykonując tzw. "próbnik", następnie sposoby wykończenia tkaniny, a na końcu wykonają tkaninę wg własnego projektu. Tkanie na ramie jest łatwe i przyjemne, wystarczy trochę własnej włóczki, nożyczki, agrafki, widelec kuchenny do ubijania utkanej tkaniny, woskowany sznurek lniany na osnowę. Rama do tkania czeka na uczestników warsztatów w klubie. Warsztaty są bezpłatne.

Na zdjęciach prezentujemy kolejne piątkowe warsztaty tkaniny artystycznej (27 kwietnia). Dla niektórych to pierwsza przygoda z tkactwem. Zapraszamy innych, naprawdę to jest łatwe i przyjemne. Kolejne zajęcia już w maju - środa 9 maja.
Niedawno klub otrzymał wspaniały podarunek od państwa Lidii i Mariana Pawlikowskich, którzy przekazali dość pokaźną kolekcję długogrających płyt winylowych z przebojami lat siedemdziesiątych i jeszcze starszymi. Członkowie klubu ogromnie się cieszą oraz serdecznie dziękują. Już planują kolejne party przy winylach.

 

 15 i 16 maja rozpoczęła się zabawa kulinarno – artystyczna. Postanowiliśmy wymalować jadalne kwiaty 3D w przeźroczystej galaretce spożywczej. Zajęcia poprzedziła pogadanka  instruktora klubu Ewy Tamulewicz na temat sposobów i techniki rzeźbienia w galaretce oraz prezentacja zdjęciowa kształtów i kolorystyki poszczególnych gatunków kwiatów. Tylko kilka pań zdecydowało się podjąć działania artystycznego, ale podczas naszej pracy mieliśmy wielu obserwatorów. Okazało się, że nie jest to całkiem proste, ale większość osób świetnie sobie poradziło, wystarczyło troszeczkę precyzji i weny twórczej. Wszystkie powstałe galaretki budziły zachwyt i nie tylko pięknie wyglądały, ale też były bardzo smaczne. Aż żal było je zjadać. Nasze nowe doświadczenie artystyczne zainteresowało innych klubowiczów oraz dziewczęta z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Czaplinku. W związku z tym w czerwcu zaplanowaliśmy wspólne warsztaty malowania kwiatów 3D w galaretkach.

                             

 Dzień Matki obchodzono również w klubie. Spotkanie zorganizowano 25 maja br. w ramach współpracy z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym w Czaplinku. Grupa wolontariacka dziewcząt z MOW z wychowawczyniami Dorotą Baczyńską i Agnieszką Czyżyk przygotowały wzruszający program artystyczny oraz własnoręcznie upieczone ciasta. Gościliśmy panią kierownik M-GOPS w Czaplinku Renatę Podkowiak, a także obu burmistrzów Czaplinka Adama Kośmidra i Zastępcę Zbigniewa Dudora. Były życzenia dla Mam, wzruszenia, wspomnienia i wspólne śpiewy. Nasz niezawodny kolega Edward Krupiński z Suliszewa jak zawsze pięknie grał na gitarze i wesoło śpiewał. Na stołach królowały wypieki naszych seniorek, które powstały podczas warsztatów cukierniczych z Grażyną Sinoradzką oraz ciasta dziewcząt z MOW. 

 

23 maja odbyły się pierwsze warsztaty cukiernicze, prowadzone przez członkinię klubu Grażynę Sinoradzką. Upieczono cztery blachy ciasta biszkoptowego. Ciasto wyszło bardzo smaczne i wyrośnięte. Prowadząca warsztaty p. Grażynka na początku była zdenerwowana, ponieważ były to jej pierwsze zajęcia, w których musiała przekazać swoją wiedzę szerszej publiczności. Szybko jednak trema minęła, gdyż panie świetnie współpracowały, były chętne do pracy i ciekawe wszelkich porad, by biszkopt był miękki i wyrośnięty. Wspólna praca w przyjacielskiej, rodzinnej i radosnej atmosferze przyniosła odpowiednie rezultaty: cudne ciasto, z którego następnie wycinano ciasteczka, przekładając bitą śmietaną i zdobiąc wg własnych pomysłów. Z resztek ciasta powstały cake pops - "ciasteczkowe lizaki". Cake pops to kawałki ciasta, połączonego kremem, uformowanego w kulki, osadzonego na patyczku i udekorowanego wedle własnego widzimisię. Wypieki degustowano podczas zorganizowanego w klubie spotkania z okazji Dnia Matki. Dla uczestników spotkania cake pops okazały się największą i smaczną ciekawostką.

 

Dnia 18 czerwca br. od godz. 16:00 w Restauracji "Pomorska" odbył się I Czaplinecki Turniej Darta Senior 60+ zorganizowany pod hasłem "100 rzutów seniora w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę". Organizatorami turnieju była Czaplinecka Liga Darta i Klub "Senior+" w Czaplinku.

Podczas turnieju można było zaobserwować wspaniałą rodzinną atmosferę, ale widoczny był także duch rywalizacji. Rozegrano w parach (każdy z każdym) kilkanaście setów do trzech wygranych legów (pojedynczych partii), bez podziału na kategorię kobiet i mężczyzn. Rozgrywki sędziował Roman Tomczak członek Czaplineckiej Ligi Darta. W finale o mistrzostwo turnieju, po licznych wygranych setach zagrali Janina Dąbrowska i Janusz Ziętkiewicz. Mistrzostwo (I miejsce) uzyskał Janusz Ziętkiewicz, a Janina Dąbrowska zdobyła tytuł wicemistrza (II miejsce), III miejsce wywalczyła Urszula Milewska, IV miejsce Wanda Bartosiewicz. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Udział seniorów w tym turnieju uzmysłowił jak jeszcze wiele pracy i treningów przed nimi, aby zdobyć większą celność rzutów. Już w następnym dniu rozpoczął się trening w klubie. Grupa seniorów z klubu przygotowuje się do udziału 13 lipca br. w Otwartym Turnieju Steel Darta Senior 60+ o Mistrzostwo Czaplinka w ramach obchodów Dni Czaplinka. Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich seniorów z różnych stron Polski - u nas najpiękniej.

 

W dniach 13 i 14 czerwca br. w klubie odbyły się dwudniowe warsztaty artystyczno – kulinarne w ramach współpracy z grupą wolontariacką dziewcząt Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Czaplinku. Warsztaty poprowadziła Ewa Tamulewicz instruktor Klubu „Senior+” w Czaplinku. Warsztaty polegały na  malowaniu jadalnych kwiatów 3D w galaretkach spożywczych. Większość osób robiła to po raz pierwszy, na początku wydawało się to trudne, ale po przełamaniu stresu: "czy mi to wyjdzie?"... WYSZŁO!!! I to każdemu cudnie - ku zaskoczeniu wszystkich. W drugiej części zajęć powstały kolejne cudeńka, teraz przy użyciu rurek, łyżeczek i noży, a nowe osoby, które po raz pierwszy malowały kwiaty skupiły się na działaniu igły i strzykawki. W trakcie warsztatów zawitała do nas telewizja GAWEX ze Szczecinka, dzięki czemu fragment naszych działań można obejrzeć w programie informacyjnym "Echa Dnia" z dn. 20 czerwca br. Nasze wspólne warsztaty można uznać za bardzo udane: seniorki i dziewczęta z MOW w Czaplinku zaprzyjaźniły się, szczęśliwe snują plany na zademonstrowanie swoich "galaretkowych umiejętności" podczas spotkań rodzinnych i przyjaciół. Dziękujemy dziewczętom i ich wychowawczyniom p. Dorocie i p. Agnieszce za miłą i owocną współpracę i oczywiście liczymy na więcej. Już w tej chwili mamy bardzo wiele wspólnych pomysłów.

 

13 lipca br. w Klubie Senior+ w Czaplinku odbyło się spotkanie z powieściopisarzem i darterem Edwardem Pukinem z Elbląga. Jego powieści powstały na podstawie własnych przeżyć i autentycznej walki z niesprawiedliwością sądów, poszukując przyjaciół i wsparcia, kiedy w swojej walce pozostał osamotniony i bezradny. Podczas spotkania było bardzo ciekawie, autentycznie i sympatycznie, wywiązała się również ogólna dyskusja. Gościliśmy zastępcę burmistrza Czaplinka Zbigniewa Dudora, który zakupił książki p. Edwarda, przekazując je  do Biblioteki Publicznej w Czaplinku, na ręce obecnej na spotkaniu pani dyrektor Biblioteki Eugenii Szastko. W imieniu mieszkańców serdecznie dziękujemy i oczywiście zapraszamy do biblioteki by je wypożyczyć i przeczytać!
Bezpośrednio po spotkaniu nasi seniorzy przeszli do Restauracji "Pomorska", by tam rozgrywać emocjonujące mecze w darta o nieoficjalne Mistrzostwo Polski Darta Senior 60+.

 Spotkanie z pisarzem Pukin

W ramach obchodów Dni Czaplinka, obok wielu imprez kulturalnych i rekreacyjnych, odbyły się także dwa mistrzowskie turnieje darta. 13 lipca br. odbył się turniej SENIOR + (wiek pow.60 lat), określany również mianem… nieoficjalnych mistrzostw naszego kraju w tej kategorii wiekowej. Elblążanie zdominowali tę imprezę, zajmując wszystkie trzy miejsca na podium. Wygrał Marek Wawrzyniak, który w finale pokonał 4: 2 Edwarda Pukina. Trzecie miejsca zajęli: Adam Wołynko i reprezentant Czaplinka – Bogdan Roschuk.

Nasze panie z Klubu Senior+ w Czaplinku zajęły IV i V miejsce, dzielnie rywalizując z panami w tej samej kategorii.

Następnego dnia odbył się turniej open o Mistrzostwo Czaplinka, który wygrał Adam Zapaśnik z Elbląga. W finale pokonał 5: 4 Sylwestra Karbowiaka z Wrzosowa, a wcześniej wygrał 4: 2 z Krzysztofem Borzęckim (Koszalin) w walce półfinałowej. Turniej pań wygrała Marta Król ( Notteroy - Norwegia), która w finale pokonała koszaliniankę Iwonę Dehamchi. Okazałe puchary wręczał burmistrz Czaplinka Adam Kośmider.

Miłą odpowiedzią włodarzy miasta na inicjatywę darterów, jest nie tylko uruchomienie w Czaplinku Klubu „SENIOR +” z sekcją darta, ale także zapowiedź organizacji w przyszłości (turniej w Czaplinku dla tej kategorii wiekowej, odbył się w Polsce po raz pierwszy) turnieju o Mistrzostwo Polski Seniorów.

 

Źródło: post społecznościowy Edwarda Pukina

 

29 czerwca br. w klubie odbyła się pierwsza część spotkania integracyjnego czaplineckich seniorów oraz seniorów z partnerskiego miasta Bad Schwartau. Trzydniowe spotkanie zorganizowane zostało w ramach już czternastoletniej seniorskiej współpracy, a organizatorami byli m.in.: Gmina Czaplinek, Klub Seniora w Czaplinku i Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Czaplinku.

W piątkowe popołudnie sześcioosobowa grupa niemieckich seniorów została przywitana przez przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Czaplinku, członków Klubu Seniora oraz Klubu „Senior+”. Spotkanie przebiegało w przyjaznej atmosferze i dobrej zabawie. Można było posłuchać przebojów muzycznych z płyt winylowych, odgrywanych na starym gramofonie, wymasować kręgi szyjne masażerem. Przeprowadzono także drużynowy mini turniej w darta – drużyna niemiecka zwyciężyła, aby jeszcze lepiej się poznać przeprowadzono zabawę ruchową. Członkowie Klubu „Senior+” prezentowali swoje zainteresowania i możliwości działań w nowej placówce. Mamy nadzieję, że nie była to pierwsza i ostatnia wizyta w naszym klubie.

 

 19 sierpnia br. Gmina Czaplinek zorganizowała Charytatywny Piknik Rodzinny, by pomóc chorej p. Karolinie. Seniorzy z naszego klubu nie zostali obojętni i licznie wzięli udział w tej akcji. Nasze stoisko ze świeżymi sokami i musami warzywno - owocowymi, lemoniadą, malinami i pięknymi okazami gruszek miało ogromne powodzenie. Warzywa i owoce wyhodowane były przez naszych seniorów na czaplineckich działkach i ogrodach. W imieniu organizatorów i rodziny p. Karoliny serdecznie dziękujemy za ogromne zaangażowanie i wielką pracę jaką wykonali członkowie Klubu "Senior+" w Czaplinku. Dziękujemy również p. Oldze Sielatyckiej, która wspomogła nas malinami. 

Można powiedzieć, że nasze soki stały się już wizytówką klubu i oczywiście wszystkim smakują.

 

22 sierpnia 2018 r. udaliśmy się do Ośrodka Sportów Wodnych w Czaplinku, by obserwować faunę i florę jeziora Drawsko. Spacerowaliśmy po jeziorze stateczkiem "Perkoz", przy ognisku z kiełbaskami śpiewaliśmy piosenki i odpoczywaliśmy na łonie pięknej czaplineckiej natury. W ten sposób pożegnaliśmy lato.

Nasze kolejne spotkanie z naturą odbyło się 5 września br.. Klub „Senior+” zorganizował wyjazd edukacyjny do „Papugarni” w Koszalinie i do dendrologicznych Ogrodów tematycznych „Hortulus” w Dobrzycy. Dzień ten był bardzo kolorowy i pełen wrażeń. Bezpośrednie zetknięcie się z osiemdziesięcioma papugami w jednym miejscu wprawił nas w zachwyt. Różne gatunki, przepięknie ubarwione jadły nam z ręki odpowiednią karmę. Tak jak ludzie, mają swoje charakterki i przyzwyczajenia, nie były agresywne, będąc ze swej natury jedynie bardzo ciekawskie.

Cuda natury mogliśmy zobaczyć w Ogrodach „Hortulus”. Piękne kwiaty, nasadzenia ciekawych krzewów i drzew zamkniętych w mini ogrodach tematycznych m.in.: ogród biały, różany, japoński, leśny czy wiejski i wiele innych, wprowadzały nas w melancholię i zachwyt. Długo jeszcze będziemy pamiętać upojne zapachy kwitnących kwiatów.

 

24 sierpnia br. w klubie odbyło się szkolenie seniorów z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom w związku z nowelizacją Narodowego Programu Zdrowia. Szkolenie prowadzone było przez Certyfikowanego Specjalistę Psychoterapii i Uzależnień Dorotę Budzisz i przewodniczącego Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Czaplinku Wiesława Runowicza. Gościliśmy również burmistrza Czaplinka Adama Kośmidra, gdyż cykl tych szkoleń odbywa się pod patronatem burmistrza Czaplinka. Seniorzy poznali sposoby rozpoznawania osób uzależnionych, jak wyglądają narkotyki, mogli również naocznie, po założeniu specjalnych gogli, przekonać się jak widzi człowiek po zażyciu 1 promila alkoholu oraz po narkotykach.

Seniorzy otrzymali certyfikaty ukończenia szkolenia. Podczas szkolenia degustowano sok warzywno - owocowy, własnoręcznie przygotowany przez naszych seniorów.