WARTO ZATRZYMAĆ SIĘ TU NA DŁUŻEJ

Kiedyś niewielka osada handlowa, dziś turystyczne miasteczko nazywane Perłą Pojezierza Drawskiego. Do Czaplinka przyciąga nie tylko jezioro Drawsko, ale także klimat miasta i możliwość otarcia się o ciekawą historię. Miasto kusi  zadbanym wyglądem, plażami, które zachęcają do kąpieli słonecznych, czystą wodą idealną do uprawiania sportów wodnych oraz niezmąconą ciszą – przerywaną od czasu do czasu przez melodyjny śpiew ptaków. Warto więc zatrzymać się tu na dłużej…
Osoby odwiedzające Czaplinek mają szeroki wybór licznych atrakcji, z których łatwo można wybrać coś dla siebie. Są to zarówno propozycje dla osób aktywnych, jak i tych nastawionych na wypoczynek lub pragnących spokoju.
Wykorzystując rosnącą popularność sportów wodnych w Czaplinku znajdą Państwo wypożyczalnie sprzętu wodnego oferujące żaglówki, kajaki, rowerki wodne. Osoby spragnione wrażeń mogą popływać na nartach wodnych lub spróbować swoich sił w windsurfingu pod okiem fachowców, na doskonale nadającym się do tego sportu jez. Drawsko.

Widok na jezioro Drawsko z lotu ptaka
Na tych niepowtarzalnych terenach znajduje się jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych rzeką Drawą im. ks. Kardynała Karola Wojtyły, który kilkukrotnie pokonywał go kajakiem. Czysta woda i zróżnicowane w charakterze odcinki rzeczne stanowią o jego atrakcyjności.
Przyroda oferuje zwiedzającym znakomite tereny do turystyki pieszej i rowerowej. Walory krajobrazowe powinni docenić amatorzy czynnego wypoczynku, którzy lubią spędzać czas z dala od hałasu. Gmina Czaplinek jest bowiem szczególnie predysponowana do turystyki rowerowej. Miłośnicy jazdy na rowerach mają do dyspozycji szlaki rowerowe o różnym stopniu trudności. Wszystkie trasy zahaczają o najatrakcyjniejsze miejsca w Gminie Czaplinek.
Urokliwe zakątki Czaplinka zachęcają do spacerów trasami pieszymi, Nordic Walking, a także licznymi ścieżkami przyrodniczymi. Natomiast na pobliskim byłym lotnisku wojskowym w Broczynie można wylądować lekkimi samolotami, motolotniami itp. Jest tutaj także tor dla samochodów i innych pojazdów terenowych oraz strzelnica. Drogi dojazdowe są znakomitym miejscem dla rolkarzy, natomiast na placach manewrowych mogą trenować motocykliści.
Niedaleko od Czaplinka, na torze motocrossowym Niwka można sprawdzić swoje umiejętności kierowcy na motocyklach i quadach.
Niezapomniane wrażenia, relaks, adrenalinę i wysiłek na świeżym powietrzu zapewni Państwu park linowy.
 Pejzaże naszej krainy można podziwiać z wysokości końskiego grzbietu przemierzając oznakowane szlaki konne. Ośrodki jeździeckie oferują nie tylko naukę, ale również wypady w teren z instruktorem.
Dla osób nastawionych na relaks czekają kąpiele słoneczne i wodne na ponad 40 uroczo położonych jeziorach.
Dla wielu turystów jednym z podstawowych wyznaczników destynacji na odpoczynek urlopowy jest gwarancja znalezienia odpowiednich miejsc na noclegi. W tym zakresie z pewnością zostaną Państwo w pełni usatysfakcjonowani, bowiem Czaplinek oferuje bardzo szeroką bazę noclegową - od atrakcyjnych cenowo kampingów, po wysokiej jakości pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe.
Nie bez znaczenia przy wyjazdach turystycznych jest też baza gastronomiczna. I w tym przypadku nasza gmina jest w pełni przygotowana do obsługi swoich gości na najwyższym poziomie. Znajdą u nas Państwo restauracje, pizzerie oraz inne miejsca z dobrym jedzeniem. Każdy kto zawita do Czaplinka nie może wyjechać stąd bez skosztowania Miodów Drahimskich oraz sielawy.
Dla tych, którzy ponad dobra teraźniejsze przedkładają historyczne, Gmina Czaplinek ma do zaoferowania ciekawe zabytki: Ruiny Zamku Drahim, gdzie przez całe lato na dziedzińcu zamkowym organizowane są imprezy historyczne, Pałac w Siemczynie, gdzie turysta może zwiedzić okolice podróżując bonanzą lub wozem stylizowanym oraz kościół pw. Św. Trójcy z pięknym barokowym ołtarzem baldachimowym. By zasmakować życia codziennego Słowiana należy udać się do osady wczesnośredniowiecznej – Sławogrodu.
Do dzisiaj podtrzymywane są tradycje minionych wieków. Warto zatem odwiedzić takie miejsca jak:
- „Zapiecek”, w którym Stowarzyszenie Miłośników Żelisławia zajmuje się pieczeniem chleba na liściu chrzanowym i Szczodraków, kleceniem masła, wyplataniem koszyków
z wikliny, tkaniem sukna na krosnach. Turyści również mogą sami spróbować upiec chleb;
- Osada Ceramiczna w Sikorach i Kuźnica Ceramiczna w Siemczynie – każdy uczestnik może zapoznać się z technikami lepienia ręcznego i na kole garncarskim;
- Izba Muzealna – wystawa eksponatów z terenu gminy;
- Otwarty zabytek, gdzie mieści się kolekcja miniatur zabytków ryglowych.
Niezależnie od tego skąd Państwo przybywacie, zauroczeni klimatem naszej czaplineckiej ziemi, tych okolic, ludzi i krajobrazów zawsze poczujecie się jak u siebie. Warto doświadczyć tego uczucia.