Znani z Czaplinka
Paweł Szatkowski
Urodzony 12.01.1985 r. w Czaplinku. Po ukończeniu szkoły średniej, uczęszczał do Szkoły Rzemiosł Artystycznych w Gdyni. Następnie podjął studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku Rzeźba. Na drugim roku studiów otrzymał nagrodę Adolfa Ryszki za wybitne osiągnięcia w dziedzinie rzeźby. Jego dzieło, czterometrowa figura Chrystusa, będące jednocześnie pracą dyplomową Artysty zdobi ołtarz w Kościele Błogosławionej Karoliny Kózkówny w Rzeszowie. W 2014 roku zdobył I nagrodę w konkursie na pomnik kapitana Ludomira Mączki w Szczecinie, którego uroczyste odsłonięcie odbyło się 16 maja 2015 roku.
https://www.youtube.com/watch?v=amE4kmy-ZVo
Urodzony 19.09.1959 r. Już od najmłodszych lat, tj. w latach 60-70 - tych uczęszczał do pracowni plastycznej przy Bibliotece Młodzieżowej w Czaplinku, gdzie zajmował się głównie rysunkiem. W późniejszym czasie odkrył w sobie pasję do rzeźbiarstwa w drewnie.
Pan Edward ukończył Szkołę Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze. Większość jego prac to rzeźby sakralne, najczęściej pojedyncze postacie świętych, komplety dróg krzyżowych oraz ołtarze, które można podziwiać między innymi w Białogardzie, Darłowie, Czaplinku, Koszalinie, Szczecinie oraz w kościołach w wielu innych miejscowościach. W 1986 r. wykonał czterometrową rzeźbę – postać rybaka, która znajduje się na czaplineckim rynku. W latach 1976 - 1979 artysta brał udział w licznych plenerach rzeźbiarskich. Jedna z wykonanych tam rzeźb ozdobiła skwerek przed Teatrem Cypriana Norwida w Jeleniej Górze (niestety uległa zniszczeniu). Artysta ma na swoim koncie wystawy prac: Wystawa zbiorowa „Grupa Młodych” w galerii Sztuki Pod Strzechą w Poniatowicach i w Piwnicy Świdnickiej we Wrocławiu w 1983 r. oraz wiele wystaw zbiorowych m.in.: w Niemczech i Mirosławcu. W 2014 r. Pan Edward prezentował swoje rzeźby podczas Wystawy Kultury w Grimmem, a w tym roku powstały dwa witacze z motywem Czapli, które będą ustawione w północnej i południowej granicy Gminy Czaplinek. W lipcu br. w Czaplinku miał miejsce plener rzeźbiarski, podczas którego powstały kolejne dzieła Pana Szatkowskiego. Na czaplineckim rynku znajduje się wystawa poplenerowa, gdzie można podziwiać m.in. prace naszego artysty z Czaplinka.
Relacja z pleneru rzeźbiarskiego pod linkiem:
https://www.youtube.com/watch?v=amE4kmy-ZVo /
Szymon Godziemba-Trytek
Kompozytor, teoretyk muzyki, ur. 21 lutego 1988 roku w Bielsku-Białej. Syn Marty Godziemba-Trytek i Józefa Jaworskiego. Ukończył PSM I stopnia w Cieszynie (klarnet) oraz PSM II stopnia w Szczecinku. W 2013 roku ukończył studia II stopnia (dyplom z wyróżnieniem) w klasie kompozycji Mariana Borkowskiego oraz studia w specjalności teoria muzyki Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W latach 2008-2010 studiował kompozycje u Marka Jasińskiego. W 2009/2010 roku kształcił się również u Andrea Talmelli podczas stypendium programu ERASMUS w Istituto Superiore di Studi Misicali "Achille Peri" w Reggio nell'Emilia we Włoszech. Od 2013 roku jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Twórczość Szymona Godziemba-Trytka obejmuje kilkadziesiąt kompozycji, pośród których przeważają utwory chóralne oraz wokalno-instrumentalne.Utwory kompozytora wydawane są zarówno w kraju (WydawnictwoAM w Bydgoszczy) jak i zagranicą (Helbling Verlag w Innsbrucku oraz SCHOTT MUSIC GmbH & Co KG w Mainz).
Jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień, m.in.: I nagrody na międzynarodowym konkursie kompozytorskim EACC12 Choral Composition Award w Graz za „Beati” na 12-głosowy chór mieszany a cappella (2012), III nagrodę na X Composer Competition „Musica Sacra” w Kolonii za „Miserere mei Deus, miserere mei” na chór mieszany a cappella (2014), III nagrody ex aequo na VII Konkursie im. Karola Szymanowskiego za „Tre Episodi” na orkiestrę (2013),laureatem V Konkursu Kompozytorskiego im. Zygmunta Mycielskiego za „Wietnam” na oktet wokalny (2014)I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim "Fides et Ratio" za "Salomon" na chór i organy (2009), I nagrody na V Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na Chóralną Pieśń Pasyjną za „O vos omnes” na chór mieszany a cappella (2012), III nagrody na Ogólnopolskim Konkursie „Omnia Beneficia” za „Salve Regina” na chór mieszany i smyczki (2012).
Jego utwory były wykonywane na licznych festiwalach i koncertach w Polsce oraz w Austrii, Hiszpanii, Niemczech, Rosji, Ukrainie, USA i Włoszech, m.in. przez: Filharmonię Szczecińską, Filharmonię Pomorską, Baltic Neopolis Orchestra, Orkiestrę Symfoniczną Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Orkiestrę Kameralną Akademii Muzycznej w Krakowie, Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie, Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Chór Politechniki Gdańskiej, Chór Astrolabium, chór i orkiestrę Stowarzyszenia Mozart 2003.
Szymon Godziemba-Trytek jest również laureatem nagród i stypendiów artystycznych: Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej (2012), Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2012), Stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy dla wyróżniających się studentów (2013), Stypendium Fundacji Grazella w dziedzinie muzyki (2013), I miejsce w plebiscycie Rumaki 2013 za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury.
Kompozytor wielokrotnie był organizatorem oraz współorganizatorem koncertów muzyki współczesnej. Od 2012 roku należy do Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich.
Tomasz Bateńczuk
Urodzony 23.07.1971 r. Mieszkaniec Czaplinka. Po ukończeniu szkoły średniej wyjechał na studia do Poznania, gdzie ukończył filozofię na UAM i zamieszkał tam na stałe.
Jest laureatem Złotej Liry na przeglądzie piosenki w Koszalinie w 1990 r. W 2011 roku rozpoczął współpracę ze znaną poznańską poetką Kaliną Izabelą Ziołą, która to współpraca zaowocowała w 2012 roku nagraniem płyty pt. "Magia", na której zaśpiewał 16 piosenek własnej kompozycji do wierszy Kaliny. W Poznaniu, Mosinie,
i Swarzędzu grywa liczne koncerty, zapraszany jest także na wieczory poetyckie oraz międzynarodowe festiwale poetyckie. Tworzy piosenki poetyckie do wierszy polskich, ormiańskich, francuskich i wietnamskich poetów, m.in. Kaliny Izabeli Zioły, Dariusza Lebiody, Magdaleny Pocgaj, Beniamina Marii Bukowskiego, Gagika Davtyana czy toruńskiego aktora Dariusza Bereskiego. W 2015 r. został uhonorowany Nagrodą Ludzi Życzliwych Dobre Serce, a roku 2016 medalem Jerzego Sulimy Kamińskiego w uznaniu zasług dla kultury Wielkopolski, Pomorza i Kujaw. Przy wsparciu finansowym Gminy Czaplinek, Gminy Złocieniec i osób prywatnych w maju 2017 r. rozpoczął nagranie pierwszej płyty „Tobie…”, która została wydana we wrześniu 2017.