Znani z Czaplinka

Paweł Szatkowski

Urodzony 12.01.1985 r. w Czaplinku. Po ukończeniu szkoły średniej, uczęszczał do Szkoły Rzemiosł Artystycznych w Gdyni. Następnie podjął studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku Rzeźba. Na drugim roku studiów otrzymał nagrodę Adolfa Ryszki za wybitne osiągnięcia w dziedzinie rzeźby. Jego dzieło, czterometrowa figura Chrystusa, będące jednocześnie pracą dyplomową Artysty zdobi ołtarz w Kościele Błogosławionej Karoliny Kózkówny w Rzeszowie. W 2014 roku zdobył I nagrodę w konkursie na pomnik kapitana Ludomira Mączki w Szczecinie, którego uroczyste odsłonięcie odbyło się 16 maja 2015 roku.

https://www.youtube.com/watch?v=amE4kmy-ZVo

Edward SzatkowskiPan Edward Szatkowski na czaplineckim rynku

Urodzony 19.09.1959 r. Już od najmłodszych lat, tj. w latach 60-70 - tych uczęszczał do pracowni plastycznej przy Bibliotece Młodzieżowej w Czaplinku, gdzie zajmował się głównie rysunkiem. W późniejszym czasie odkrył w sobie pasję do rzeźbiarstwa w drewnie.
Pan Edward ukończył Szkołę Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze. Większość jego prac to rzeźby sakralne, najczęściej  pojedyncze postacie świętych, komplety dróg krzyżowych oraz ołtarze, które można podziwiać między innymi w Białogardzie, Darłowie, Czaplinku, Koszalinie, Szczecinie oraz w kościołach w wielu innych miejscowościach. W 1986 r. wykonał czterometrową rzeźbę – postać rybaka, która znajduje się na  czaplineckim rynku. W latach 1976 - 1979 artysta brał udział w licznych plenerach rzeźbiarskich. Jedna z wykonanych tam rzeźb ozdobiła skwerek przed Teatrem Cypriana Norwida w Jeleniej Górze (niestety uległa zniszczeniu). Artysta ma na swoim koncie wystawy prac: Wystawa zbiorowa „Grupa Młodych” w galerii Sztuki Pod Strzechą w Poniatowicach i w Piwnicy Świdnickiej we Wrocławiu w 1983 r. oraz wiele wystaw zbiorowych m.in.: w Niemczech i Mirosławcu. W 2014 r. Pan Edward prezentował swoje rzeźby podczas Wystawy Kultury w Grimmem, a w tym roku powstały dwa witacze z motywem Czapli, które będą ustawione w północnej i południowej granicy Gminy Czaplinek. W lipcu br. w Czaplinku miał miejsce plener rzeźbiarski, podczas którego powstały kolejne dzieła Pana Szatkowskiego. Na czaplineckim rynku znajduje się wystawa poplenerowa, gdzie można podziwiać m.in. prace naszego artysty z Czaplinka.

Relacja z pleneru rzeźbiarskiego pod linkiem:

https://www.youtube.com/watch?v=amE4kmy-ZVo /

Szymon Godziemba-Trytek

Szymon Godziemba-Trytek

Kompozytor, teoretyk muzyki, ur. 21 lutego 1988 roku w Bielsku-Białej. Syn Marty Godziemba-Trytek i Józefa Jaworskiego. Ukończył PSM I stopnia w Cieszynie (klarnet) oraz PSM II stopnia w Szczecinku. W 2013 roku ukończył studia II stopnia (dyplom z wyróżnieniem) w klasie kompozycji Mariana Borkowskiego  oraz studia w specjalności teoria muzyki Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W latach 2008-2010 studiował kompozycje u Marka Jasińskiego. W 2009/2010 roku kształcił się również u Andrea Talmelli podczas stypendium programu ERASMUS w Istituto Superiore di Studi Misicali "Achille Peri" w Reggio nell'Emilia we Włoszech. Od 2013 roku jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Twórczość Szymona Godziemba-Trytka obejmuje kilkadziesiąt kompozycji, pośród których przeważają utwory chóralne oraz wokalno-instrumentalne.Utwory kompozytora wydawane są zarówno w kraju (WydawnictwoAM w Bydgoszczy) jak i zagranicą (Helbling Verlag w Innsbrucku oraz SCHOTT MUSIC GmbH & Co KG w Mainz).
Jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień, m.in.: I nagrody na międzynarodowym konkursie kompozytorskim EACC12 Choral Composition Award w Graz za „Beati” na 12-głosowy chór mieszany a cappella (2012), III nagrodę na X Composer Competition „Musica Sacra” w Kolonii za „Miserere mei Deus, miserere mei” na chór mieszany a cappella (2014), III nagrody ex aequo na VII Konkursie im. Karola Szymanowskiego za „Tre Episodi” na orkiestrę (2013),laureatem V Konkursu Kompozytorskiego im. Zygmunta Mycielskiego za „Wietnam” na oktet wokalny (2014)I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim "Fides et Ratio" za "Salomon" na chór i organy (2009), I nagrody na V Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na Chóralną Pieśń Pasyjną za „O vos omnes” na chór mieszany a cappella (2012),  III nagrody na Ogólnopolskim Konkursie „Omnia Beneficia” za  „Salve Regina” na chór mieszany i smyczki (2012).
Jego utwory były wykonywane na licznych festiwalach i koncertach w Polsce oraz w Austrii, Hiszpanii, Niemczech, Rosji, Ukrainie, USA i Włoszech, m.in. przez: Filharmonię Szczecińską, Filharmonię Pomorską, Baltic Neopolis Orchestra, Orkiestrę Symfoniczną Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Orkiestrę Kameralną Akademii Muzycznej w Krakowie, Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie, Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, Chór Politechniki Gdańskiej, Chór Astrolabium, chór i orkiestrę Stowarzyszenia Mozart 2003.
Szymon Godziemba-Trytek jest również laureatem nagród i stypendiów artystycznych: Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej (2012), Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2012), Stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy dla wyróżniających się studentów (2013), Stypendium Fundacji Grazella w dziedzinie muzyki (2013), I miejsce w plebiscycie Rumaki 2013 za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury.
Kompozytor wielokrotnie był organizatorem oraz współorganizatorem koncertów muzyki współczesnej. Od 2012 roku należy do Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich.

Szymon Godziemba-TrytekSzymon Godziemba-TrytekSzymon Godziemba-TrytekSzymon Godziemba-Trytek

 

 Tomasz Bateńczuk

Tomasz Bateńczuk podczas koncertu w CZaplinku

Urodzony 23.07.1971 r. Mieszkaniec Czaplinka. Po ukończeniu szkoły średniej wyjechał na studia do Poznania, gdzie ukończył filozofię na UAM i zamieszkał tam na stałe.

Jest laureatem Złotej Liry na przeglądzie piosenki w Koszalinie w 1990 r.  W 2011 roku rozpoczął współpracę ze znaną poznańską poetką Kaliną Izabelą Ziołą, która to współpraca zaowocowała w 2012 roku nagraniem płyty pt. "Magia", na której zaśpiewał 16 piosenek własnej kompozycji do wierszy Kaliny. W Poznaniu, Mosinie,
i Swarzędzu grywa liczne koncerty, zapraszany jest także na wieczory poetyckie oraz międzynarodowe festiwale poetyckie. Tworzy piosenki poetyckie do wierszy polskich, ormiańskich, francuskich i wietnamskich poetów, m.in. Kaliny Izabeli Zioły, Dariusza Lebiody, Magdaleny Pocgaj, Beniamina Marii Bukowskiego, Gagika Davtyana czy toruńskiego aktora Dariusza Bereskiego. W 2015 r. został uhonorowany Nagrodą Ludzi Życzliwych Dobre Serce, a roku 2016 medalem Jerzego Sulimy Kamińskiego w uznaniu zasług dla kultury Wielkopolski, Pomorza i Kujaw. Przy wsparciu finansowym Gminy Czaplinek, Gminy Złocieniec i osób prywatnych w maju 2017 r. rozpoczął nagranie pierwszej płyty „Tobie…”, która została wydana we wrześniu 2017.